nawóz floractiv

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wykorzystania przez drzewka. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz gardenactiv

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na należyte wykorzystanie nawozów w sadach jest właściwe przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem często pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć ogromny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.